Aby otrzymywać nasz newsletter podaj swój e-mail

NAGRODA PRO PUBLICO BONO IM. M. DZIELSKIEGO

10 czerwca to w polskiej historii data szczególna. W tym dniu w 1979 roku na krakowskich Błoniach Jan Paweł II wygłosił do zgromadzonych – i całego Narodu – słowa, które przez komentatorów zostały nazwane „Bierzmowaniem Dziejów”. Nie mniej słynne, niż wołanie w stolicy: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”, słowa Jana Pawła II z historycznej stolicy Polski, były dla słuchających przesłaniem, że odrodzenie Ojczyzny może dokonać się tylko przez nas i w nas.

„Pragnę (...) w dniu dzisiejszym, stojąc tu na tym rozległym krakowskim błoniu i patrząc w stronę Wawelu i Skałki, gdzie 900 lat temu "poniósł śmierć sławny biskup Stanisław", dopełnić raz jeszcze tego, co dopełnione zostało w sakramencie bierzmowania, czyli umocnienia, którego on w naszych dziejach jest symbolem. (…)Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. 

Ruch Pro Publico Bono w 2013 roku już po raz szósty obchodzi Dni Dziedzictwa Jana Pawła II. Przypominamy i rozpamiętujemy przesłanie Papieża, które pozostawił nam jako zobowiązanie i duchowy testament. Z tego zobowiązania wyrastają – jesteśmy o tym przekonani – najlepsze obywatelskie dzieła, będące wprost realizacją napomnienia: „Ducha nie gaście!”.

Nagroda Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności” im. Mirosława Dzielskiego, której laureatów Kapituła dziś ogłasza, jest jedną z dróg wypełnienia przesłania Jana Pawła II, który wskazywał nam w ciągu swojego pontyfikatu rolę solidarności, jako fundamentu relacji społecznych. Dziś odczuwamy szczególną potrzebę tej solidarności – wyraźnie wskazuje to werdykt Kapituły.

Jednomyślną decyzją Kapituły laureatem tegorocznej Nagrody Pro Publico Bono Samorządność dla solidarności im. Mirosława Dzielskiego, za dzieło społeczne: Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach, w konkursie rozstrzygniętym 10 Czerwca 2013 roku, została uhonorowana Caritas Diecezji Rzeszowskiej (woj. podkarpackie).

 

Finalistami tegorocznego konkursu są również:

 

Chrześcijańskie  Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”, Kraków.

Fundacja Gębiczyn za dzieło: Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej – Partnerstwo i pasja, Gębiczyn (woj. wielkopolskie).

Fundacja Orszak Trzech Króli za dzieło: Orszak Trzech Króli, Warszawa.

Rodzina Blicharskich działająca w partnerstwie z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Biblioteką Jagiellońską, za dzieło: Archiwum Tarnopolskie, Zabrze (woj. śląskie).

 

Regulamin II Konkursu o Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności"

Przesłanie